Voltage regulators: Voltok Like 6000



Out of production
-
Specialist consultation
We will answer all questions -
Product manufacturer
and not just a seller -
All types of payment
Credit and installments -
Warranty and service
Installation and connection -
Delivery throughout Ukraine
14 days for exchange, refund
Voltok Like 6000 is a thyristor stabilizer designed for input loads up to 6 kW. The device provides stable operation of household appliances in the house, protecting it from voltage surges.
Voltok company produces a voltage regulator Like 6000 in white. The device is compact in size and can operate silently in a room or office premises.
The Voltok Basic SRK9-6000 has a number of important consumer protections:
- protection against short circuit;
- protection against low voltage
- protection against high voltage;
- protection against overheating$
- protection against overloads.
The manufacturer installs quality components from world famous brands in its stabilizers. The devices are equipped with durable copper transformers.
Voltok is a Ukrainian company that consistently demonstrates high quality work and reliability. These features, combined with a low price, allow Voltok stabilizers to win the love of consumers not only in Ukraine, but also in neighboring countries. You can buy a voltage regulator Voltok Like 6000 for an apartment on our website.
Voltok Like 6000
| Model: | Voltok Like 6000 |
|---|---|
| Stabilization type: | thyristor |
| Implementation: | wall-mounted |
| Installation location: | in room |
| Number of steps: | 9 |
| Power (kW): | 6,0 |
| Working range, V | 140 - 253 V |
| Shutdown Threshold, V | 120 - 268 |
| Output Error: | 5 - 7% |
| Max input current, A | 34 |
| Rated Input Current: | 27 A |
| Purpose: | for pumping station, for the apartment, for office, for welding machine |
| 10-12 V | |
| Power (VA): | 5000 - 7500 |
| Number of phases: | 1 |
| Indication: | display |
| Defence from: | overload, undervoltage, short circuit, overheating, over voltage |
| Output power per phase (VA) at an input voltage of 220 V | 6000 |
| Connection: | Terminal connection |
| Dimensions: | 405 х 255 х 190 мм |
| Weight (kg): | 14.5 |
| Guarantee: | 3 year |
| Transformer: | Copper |